Počet výsledků: 17

Otevřít filtraci

Cervikální screening je jiný název pro screening rakoviny děložního čípku. Viz také cervix, screening.

Cervikální intraepiteliální neoplazie neboli CIN (zkratka pochází z anglického názvu cervical intraepithelial neoplasia) je starší označení pro prekancerózní léze děložního hrdla, které jsou nalezeny ve vzorcích tkáně odebraných z děložního čípku při kolposkopickém vyšetření. V rámci diagnostiky se rozlišují tři stupně: CIN 1 – mírné buněčné změny, CIN 2 – středně závažné buněčné změny, CIN 3 – závažné buněčné změny. Viz také cervix, intra-, epitel, neoplazie, skvamózní intraepiteliální léze (SIL), prekancerózní léze děložního hrdla.

Screening znamená plošné vyšetřování populace za účelem detekce léčitelného onemocnění v jeho časných stadiích, kdy člověk ještě nemá potíže a příznaky. Cílem screeningu je snížit morbiditu (nemocnost) i mortalitu (úmrtnost) na sledované onemocnění. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz screening.

Kolorektální screening je jiný název pro screening rakoviny tlustého střeva a konečníku. Viz také kolorektum, screening.

Mamografický screening je jiný název pro screening rakoviny prsu. Viz také mamografie, screening.

Screeningový program (v souvislosti s onkologií) je zdravotní program, při kterém jsou v populaci s průměrným rizikem zachycováni lidé se zhoubnými nádory, případně s prekancerózami („předrakovinnými stavy“). Konkrétní příklady screeningových programů jsou: screening rakoviny prsu, screening rakoviny děložního čípku, screening rakoviny tlustého střeva a konečníku, apod. Viz také screening.

Screeningová mamografie je metoda, která se v České republice používá ve screeningu rakoviny prsu. Jedná se o mamografii, která je prováděna za účelem screeningového vyšetření, tj. preventivně u žen, které nemají žádné příznaky karcinomu prsu. Viz také -grafie, screening, mamografie, karcinom prsu.

Screening rakoviny děložního čípku neboli cervikální screening je screeningový program zaměřený na vyhledávání časných stadií karcinomu děložního hrdla. Cervikální screening provádějí ambulantní gynekologové. Každá žena od 15 let věku má v České republice nárok na preventivní gynekologickou prohlídku, která je jedenkrát ročně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. K této prohlídce nepotřebuje žádanku od svého praktického lékaře ani od jiného lékaře; stačí se telefonicky objednat ke svému ošetřujícímu gynekologovi. Cervikální screening je prováděn cytologickým vyšetřením stěru z děložního čípku, který gynekolog odebere při preventivní prohlídce. Odběr stěru je jednoduchá metoda, která trvá asi 10 minut a zahrnuje jen o málo víc než vyšetření pochvy. Buňky z děložního čípku jsou odebrány pomocí malé špachtličky či kartáčku. Odebrané buňky pak lékař pošle do jedné z akreditovaných cytologických laboratoří, kde mezi nimi odborníci pod mikroskopem hledají změněné buňky. Výsledek vyšetření pak laboratoř pošle zpátky ošetřujícímu gynekologovi. Viz také screening, rakovina, děložní čípek, karcinom děložního hrdla, screeningová cytologie.

Screeningová kolonoskopie je jedna ze dvou metod, které se v České republice používají ve screeeningu rakoviny tlustého střeva a konečníku. Jedná se o kolonoskopii, která je prováděna za účelem screeningového vyšetření, tj. preventivně u lidí, kteří nemají žádné příznaky kolorektálního karcinomu. Viz také screening, kolonoskopie, test okultního krvácení do stolice, kolorektální karcinom.

Screeningová cytologie je metoda, která se v České republice používá ve screeningu rakoviny děložního čípku. Jedná se o cytologické vyšetření buněk odebraných z povrchu děložního čípku, které je prováděno za účelem screeningu, tj. preventivně u žen, které nemají žádné příznaky karcinomu děložního hrdla. Viz také screening, cytologie, cytologický stěr, cytologické vyšetření, karcinom děložního hrdla.

Zobrazeno 1 až 10 z 17

Počet výsledků